Popis okolí

Světnov

 

Zařazení: Česko -  Kraj Vysočina

Poloha:   Obec leží na Českomoravské vrchovině v oblasti Žďárských vrchů.

Obec se nachází v pěkném a klidném prostředí CHKO Žďárské vrchy v kraji Vysočina. Místem procházejí turistické a cyklistické stezky, které nabízí velké množství zajímavých výletů. V bezprostřední blízkosti se nachází vodní nádrž Strž, která nabízí možnost koupání v čisté vodě a celoroční rybaření. V blízkém okolí se nacházejí lesy, které jsou schopny poskytnout potěšení vášnivým houbařům. Místo se nachází mezi obcemi Světnov a Stržanov a je vzdáleno cca 6km od okresního města Žďár nad Sázavou (non stop první pomoc, nákupy, bankomaty, autoservis, zábava). Dalšími možnostmi vodního vyžití jsou 2km vzdálená Pilská nádrž(občerstvení, restaurace, plážový volejbal),nebo cca 4km vzdálená vodní plocha Velké Dářko (windsurfing, loďky, občerstvení).

 

Zábava a sport:

KOUPÁNÍ: dva rybníky u obce (500m), Velké Dářko (2 km), Pilská nádrž (5km), krytý bazén ve Žďáře nad Sázavou (10 km). LYŽOVÁNÍ: mnoho běžeckých stop v okolí, lyžařský vlek ve Svratce (12 km) a Novém Městě na Moravě (15km). VÝLETY:
Žďárské vrchy (Žákova hora, Tisůvka – naučná stezka, Devět skal), skalní útvary – Zkamenělý zámek, Malinská skála, Dráteničky; skanzen Veselý Kopec, Žďár nad Sázavou – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Muzeum knihy v zámeckém areálu

Žďárské vrchy   Žďárský průvodce   Ivan Sýkora - malíř

Webkamery v okolí       Webkamery Žďár a okolí              Webkamery Velké Dářko

V bezprostředním okolí najdete krásnou přírodu:

Kromě krásné přírody nabízí region Vysočina i množství historických a kulturních památek.

Žďár nad Sázavou


město s renesanční radnicí, kostelem sv. Prokopa, Muzeem knihy v areálu zámku a především architektonickým skvostem - gotickobarokním chrámem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kostel je vrcholným dílem Jana Blažeje Santiniho z 1. poloviny 18. století. V roce 1994 byl zařazen do seznamu památek chráněných UNESCO.

Pernštejn


monumentální hrad nad soutokem Svratky a Nedvědičky je jedním z nejlépe zachovaných gotických hradů ve střední Evropě. Prostředí Pernštejna je atraktivní i pro filmaře.

Telč


město s překrásným náměstím s renesančními měšťanskými domy (v originální podobě), zámkem, který byl do současné podoby přestavěn Zachariášem z Hradce v 16. století, bývalým jezuitským klášterem. Městská památková rezervace byla zařazena na seznam památek chráněných UNESCO v roce 1992.

  Šiklův mlýn


u Zvole nad Pernštejnem v krásném údolí říčky Bobrůvky se nalézá westernpvé městečko. Tady si připadáte jako na divokém západě na konci 19. století.

Velké Dářko

 

 

S plochou 206 ha je Velké Dářko největším rybníkem na Českomoravské vrchovině.  Dnes je rybník rekreační atraktivitou Českomoravské vrchoviny. Je možné si zde půjčit windsurfing, jachty a loďky. Rybník také nabízí výborné podmínky pro koupání.